Розгін – це ̶к̶р̶у̶т̶о̶ ТУПО! Або “Мамо, купи мені нову відяшку!”
Нотатки ремонтника
2007-2009 р.
Розгін …. Сьогодні хіба що забитий податками бухгалтер не чув цього слова. Про нього говорять в авторитетних передачах і пишуть в авторитетних журналах. Про нього пише виробник комплектуючих і для підтвердження своїх слів вкладає в коробочку з технікою програму для розгону купленого виробу.
Для чого? Відповідь проста: щоб продати. А далі – розганяйте на свій розсуд, дотримуючись прочитаних порад. Всі наслідки ляжуть важким тягарем на сервісні центри, що надають гарантію – це вони будуть зобов’язані щоразу ремонтувати виріб або видавати заміну. Або на Ваш кишеню – це Ви будете регулярно купувати нову відеокарту, плату, процесор або ноутбук.
Тому хочеться сказати кілька слів про “користь” розгону. По порядку.
Сьогодні відкрито безліч курсів “по ремонту та обслуговуванню комп’ютерної техніки” для школярів від 12 років. Правда ці самі школярі, ще не вивчивши фізику і математику до середньоосвітнього рівня, і, навчившись відрізняти материнську плату від блоку живлення, відчувають повну впевненість у подальших експериментах із зібраним власноруч комп’ютером.
Що ж можна розігнати? Процесор, відеокарту, пам’ять. Монітор, клавіатуру і мишку, на щастя, поки що не можна. Переслідувана мета – отримати максимум продуктивності від дешевого виробу. Замість купівлі виробу, для якого така продуктивність є нормою.
Для прикладу процитуємо статтю з оверклокінгу для початківців.
Цитата“Найбільш розповсюджені міфи про розгін.
Робота процесора в розігнаному режимі / підвищенні напруги живлення призведе до швидкої деградації кристалу і псування CPU. “
“При недостатньо ефективному охолодженні або відсутності кулера процесор в робочій системі неодмінно згорить.
Для розгону процесора обов’язково потрібно потужна і дорога система охолодження …”
Чи насправді це міфи?
Оверклокінг досягається за допомогою:
– збільшення тактової частоти;
– збільшення частоти + підвищення напруги живлення.
(Напругу підвищують для стабільності роботи на підвищених частотах).
Підвищення тактової частоти саме по собі не впливає на термін служби комплектуючих, але сприяє значному підвищенню температури кристалу процесора. Висока температура є одним з шкідливих чинників, що впливають на всі електронні компоненти. Підвищена температура різко збільшує ймовірність виходу з ладу напівпровідникових пристроїв (транзисторів), яких в центральному і графічному процесорах мільйони.
Якщо Ви перестараєтеся в процесі розгону або виріб все-таки на нього не розрахований, то деградація кристала CPU / GPU відбудеться, незворотньо.
CPU не ремонтують, а просто міняють по гарантії або знімають з неї, знаходячи на ньому різні пошкодження. Крім згорілого процесора, користувач отримує материнську плату, яка стартує через раз, або зовсім не вмикається. В чому причина? У відшаруванні пайки сокета, який хронічно перегрівався разом з процесором, що працює на підвищених частотах. Статистика ремонту показує, що навіть материнки більшості виробників, які не піддавалися розгону, страждають від такого дефекту.
Наступний момент – необхідність додаткового охолодження.
Міф? На наш погляд, крім доброго (а можливо, і дорогого) охолодження процесора потрібно б встановити ще додаткове охолодження, і забезпечити хорошу циркуляцію повітря в корпусі ПК. Тут найбільш показовим буде приклад оверклокингу відеокарт. Нехай вас не вводить в оману величезний заводський радіатор з великими красивими трубками на Вашій відяшці. Статистика ремонту: дуже часто при штатному охолодженні в активному режимі експлуатації (3D-графіка), у відкритій системі (на відкритому стенді, що провівається вітрами) графічний процесор відеокарт деяких виробників розігрівається до граничних температур. Якщо таку відеокарту помістити в закритий корпус та ще й в закритий стіл, то через якийсь час вона обов’язково “заглючить”. Не вірите?
Ще одна показова фраза з Service manual материнської плати:
“MSI нагадує …
Перегрів
Перегрів може серйозно пошкодити центральний процесор і систему. Щоб уберегти процесор від перегріву, переконайтеся в тому, що процесорний кулер працює нормально.
Розгін
Ця системна плата підтримує «розгін». Однак, переконайтеся, що компоненти системи здатні працювати в таких нестандартних режимах. Не рекомендується використовувати продукт в режимах не відповідають зазначеним у специфікаціях.”“
Переконуватися в роботоздатності компонентів Ви будете виключно дослідним шляхом, використовуючи вкладені в коробку диски з програмами.
Деякі фахівці радять для збільшення тривалості життя електронних компонентів робити НЕЗНАЧНИЙ розгін, але у кожного користувача своє поняття про значне і незначне. Зазвичай виріб розганяють до максимального рівня, при якому можливе його використання без появи побічних ефектів, наприклад, артефактів відеокарти.
Останнім часом ми все частіше відмовляємо в ремонті відеокарт ПК. Причина – більшість несправностей становлять:
– згоряння основного графічного чіпа (та / або мікросхем пам’яті) – 99%;
– відшарування пайки графічного процесора (і / або мікросхем пам’яті) внаслідок перегріву – 1%;
При відшаруванні пайки в деяких випадках допомагає його реболлінг і перевстановлення, але, найчастіше, ненадовго, тому що чіп вже “перегрітий” після роботи в “нестандартних режимах”.
Але якщо графічний процесор все-таки виходить з ладу, то без його заміни не обійтися. Для довідки: уживаний робочий графічний чіп є гострим дефіцитом, а вартість нового складає до 80% ціни відеокарти.
Рентабельність ремонту десктопної відеокарти прямує до нуля. Не потрібно тішити себе надією, що після розгону в відеокарті згорів якийсь транзистор, тому що основний температурний удар припадає все ж таки на GPU. Навіть після заміни декількох елементів живлення ми все одно виходимо на несправний основний чіп.
УВАГА: якщо Ви – щасливий володар відеокарт nVidia серії 6600, 6800, 7300 7400, 7500, 7600, 8400, 8500, 8600, 8800 – надія на дешевий ремонт є тільки у разі механічних пошкоджень або bios, в інших випадках – у Вас вийшов з ладу GPU. Реболлінг, пропайка, прожарювання і інші “припарки” дають короткочасне відновлення роботоздатності чіпа на термін від 1 дня до 3 місяців. Детальніше читайте nVidia
Якщо ваша плата або відяшка з будь-яких причин вже знята з гарантії, то цілком можливо, що ви з нею розпрощаєтеся. І економії не вийде.
Не забувайте також фразу з гарантійного талона, яка говорить, що виріб знімається з гарантії при експлуатації його в “нестандартних режимах”.
Якщо Ви просто ентузіаст і розгоном займаєтеся від нудьги, то не потрібно впадати у відчай після озвучення ціни ремонту, а відразу йдіть у магазин за новим знаряддям для експерименту.
І на закінчення. Цитата: ” Розповсюджені міфи про розгін.
Розгін комп’ютерних комплектуючих неодмінно призведе до виходу їх з ладу. Найбільш загальне і розмите твердження за своїм смисловим змістом знаходиться на одному рівні, наприклад, з таким:
“Пересуватися на машині зі швидкістю 20 км / год небезпечно для здоров’я і життя водія.”
На наш погляд тут оЧепятка: не 20, а 200 км / год. І приклад, на жаль, дуже наочний. Якщо Ви купуєте “Запорожець”, розганяєте його до 200 км / год, і їдете, їдете, не зупиняючись ….. Цікаво, скільки Ви проїдете? Якщо хтось застосовував такий досвід без шкоди для “Запорожця” – поділіться, будь ласка.
Висновок. Хочете літати на високих швидкостях – купіть собі літак, а якщо не вистачає грошей – то, хоча б, пристойну іномарку. Але не треба знущатися над машиною, яка в первісному своєму вигляді, без модернізації і тюнінга, для цього не призначена.
P.S. Ми все-таки знайшли спосіб розігнати мишку, слідуючи алгоритму в ОС Windows XP:
Пуск Налаштування Панель управління Мишка виставляєте повзунок параметрів покажчика і кнопки миші на максимальні позначки.
Цей спосіб не зашкодить Вашій мишці: вона не перегріється і не вибухне.
Експериментуйте на здоров’я!
Ремонт відеокарт
Розгін відеокарт заміна відеочіпа
Сервіс ноутбуків Київ Відрадний Борщагівка Солом’янський Святошинський Шевченківський Сервісний центр Reset